Siyah Pırlanta

Son yılların popüler takı ürünlerinden olan ve sıra dışı tarzıyla farklı görünüm yaratmak isteyenlerin ilk tercihleri arasına giren siyah pırlanta modelleri, hem erkekler hem de kadınlar arasında oldukça popülerdir. Siyah pırlanta erkek bileklik modelleri, siyah pırlanta tek taş küpe modelleri ve çok daha fazlası artık kombinlerin eşsiz bir tamamlayıcı olarak tercih edilir. Hem günlük kullanım için hem de özel günler için ideal ürünlerdir. Peki siyah pırlanta nedir ve değerli midir?

Siyah Pırlanta Nedir?

Siyah pırlanta, bir başka değerli taş olan oniks ile karıştırılıyor olsa da aslında elmas türüdür ve en az beyaz pırlantalar kadar değerlidir. Siyah renklerinin nedeni karbon kristallerinden oluşmuş olmalarıdır. Her ne kadar sonradan üzerini ince karbon tabakasıyla kaplama ya da ısıtarak isleme gibi yöntemlerle yapay şekilde üretilen siyah pırlantalar bulunuyor olsa da doğal şekilde bulunan siyah pırlantalar çok daha değerlidir. Siyah pırlanta ile yüzük, küpe, kolye ve bileklik modelleri üretilebilir.

Son yılların en çok ilgi gören değerli taşlarından biri olan siyah pırlanta, normal pırlantaların aksine derinlerde değil, alüvyon yataklarında bulunur. Yaygın olarak Brezilya ve Orta Afrika bölgesinde bulunan siyah pırlanta hem erkekler hem de kadınlar tarafından kullanılabilen bir değerli taş türüdür. Örneğin erkek siyah pırlanta yüzük modelleri ya da siyah pırlanta tek taş yüzük modelleri sık tercih edilen ürünlerdir. Peki siyah pırlanta değerli midir ve ne gibi özellikler sunar?

siyah pırlanta nedir

Siyah Pırlanta Değerli midir?

Siyah pırlantaların klasik pırlanta modellerine göre çok daha farklı bir cazibesi bulunur. Ayrıca normal pırlantalardan daha nadir bulundukları için daha kıymetli oldukları söylenebilir. Yine de siyah pırlanta modellerinde değeri belirleyen birtakım unsurlar mevcuttur. Bu unsurlardan bazılarını şu şekilde listelemek mümkündür:

  • Renk ve karat ağırlığı siyah pırlanta modellerinin değeri konusunda belirleyicidir. Karat ağırlığı yüksek ve daha derin siyahlığa sahip olan pırlantalar her zaman daha değerlidir.
  • Siyah pırlanta modellerinin parlaklığı ve görünümü kesim ile doğrudan ilişkilidir. İyi bir kesim, siyah pırlantayı çok daha değerli hale getirir.
  • Bir siyah pırlanta modelinin kimliğini ve kalitesini anlamak için bunu gösteren bir sertifikasının olması gerekir. Sertifikası bulunan modellerin değerini anlamak her zaman daha kolaydır.
  • Piyasa talebi siyah pırlanta modellerinin değerini etkileyen bir diğer unsurdur. Talep ne kadar fazla olursa, siyah pırlanta modellerinin değeri de o kadar yüksek olur.

Tüm bunların dışında siyah pırlanta erkek küpe ya da siyah pırlanta beş taş modellerinin değerinde işçilik de önemli bir unsurdur. Örneğin siyah pırlanta küpe erkek modelinin üzerinde ne kadar çok işçilik varsa ve tasarım ne kadar benzersizse, o siyah pırlanta modelinin değeri de o kadar yüksek olur.

Siyah Pırlanta Özellikleri

Siyah pırlanta, rengi dışında yapısal olarak normal pırlantalar ile benzerlik gösterir. Aslında normal pırlanta ile siyah pırlanta farkı rengidir. Siyah pırlantaların öne çıkan özellikleri ise şunlardır:

  • Doğal karbon elementinin saf kristal yapısından oluşur,
  • Renginin farklı olmasının nedeni karbon inklüzyonları içermesi ve yüzeylerinde mikroskobik çatlaklar bulunmasıdır,
  • Siyah pırlantaların rengi içerdiği karbon miktarına göre değişebilir, örneğin bazıları daha siyahken bazıları ise griye yakındır,
  • Beyaz pırlantaların aksine daha az şeffaftır,
  • Mohs sertlik ölçeğinde 10 numara ile sınıflandırılırlar, yani son derece sert ve dayanıklı, dolayısıyla günlük kullanım için de oldukça uygundurlar.

Özellikle siyah kombinlerle birlikte kullanıldığından bütünleyici olması siyah pırlanta özellikleri arasında öne çıkar. Örneğin kadınlarda siyah ve şık bir elbise siyah pırlanta yüzük modelleri ile, erkeklerde ise şık bir takım erkek siyah pırlanta küpe modelleri ile mükemmel şekilde tamamlanabilir.

siyah pırlanta çeşitleri

Siyah Pırlanta Yüzük Modelleri

Hem erkekler hem de kadınlar tarafından kullanılabilecek çok sayıda siyah pırlanta yüzük modeli bulunabilir. Örneğin erkekler daha çok büyük taşlara sahip yüzük modellerini tercih edebilir. Kadınlar ise siyah pırlanta 5 taş modellerinin yanı sıra siyah pırlanta tamtur ya da siyah pırlanta tektaş yüzük modellerini tercih edilebilir. Eğer standart alyans takmak istemez ve tarzınızı ortaya koymak isterseniz siyah pırlanta alyans modellerini de tercih edebilirsiniz. Ayrıca son derece dayanıklı ürünler olduklarından yalnızca özel günlerde değil, aynı zamanda iş hayatında ya da günlük hayat içerisinde de kullanılabilir. Eğer siyah pırlanta yüzük modellerini hediye olarak düşünüyorsanız yüzük ölçüsünü doğru şekilde almayı unutmayın. Çünkü yüzük ölçüsü genellikle küçültülemez ya da büyütülemez.

Siyah Pırlanta Küpe Modelleri

Her ne kadar erkekler klasik pırlanta yüzükleri daha çok tercih etseler de bazen sınırların dışına çıkmak isteyenler olabilir. İşte böyle durumlar için siyah pırlanta küpe modelleri iyi bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Ayrıca daha büyük siyah pırlanta kullanılarak üretilmiş, özel günlerde siyah elbiselerin güzel bir tamamlayıcısı olan kadın siyah pırlanta küpe modelleri de son derece şık bir görünüm yaratır. Ayrıca iş dünyası içerisinde çok daha ciddi görünüm yaratmak isteyen kadınlar arasında da siyah pırlanta önemli bir seçenektir.

Siyah Pırlanta Kolye Modelleri

Kolyeler iyi bir kombinin en güzel tamamlayıcısıdır. Örneğin siyah pırlanta tek taş yüzük takıyorsanız, siyah bir pırlanta kolye bu yüzüğe mükemmel şekilde eşlik eder. Ayrıca siyah pırlanta kolyeleri tek başına kullanabileceğiniz gibi küpe ve yüzükten oluşan kolye seti ile birlikte de kullanabilirsiniz. Kalp şeklinde, yaprak desenli, beyaz pırlantalar ile süslenmiş, damla şekilli ya da vintage tasarıma sahip olan çok sayıda siyah pırlanta seçeneği arasından seçim yapabilirsiniz. Siyah pırlanta kolye modellerini kendinizi ödüllendirmek için tercih edebileceğiniz gibi özel günlerde gönüllerde taht kurmanızı sağlayacak bir hediye olarak da tercih edebilirsiniz.

Siyah Pırlanta Bileklik Modelleri

Süet ve deri ile desteklenmiş olan erkek siyah pırlanta bileklik modellerinin yanı sıra, ince ve zarif bir zincir üzerindeki siyah pırlanta tektaş bileklikler son yılların popüler takı ürünleri arasına girmiştir. Ayrıca kalp şeklinde, yıldız kesim ya da çapraz siyah bileklik modelleri de son derece popülerdir. Pek çok siyah pırlantanın birlikte kullanılmasıyla tasarlanan tamtur siyah pırlanta bileklik modelleri de yine kadınlar arasında tercih edilir. Elbette seçim yaparken siyah pırlanta fiyatları da dahil olmak üzere pek çok unsuru göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Siyah Pırlanta Fiyatları

Siyah pırlanta fiyatları konusunda belirleyici olan en önemli unsur karat ağırlığıdır. Karat ağırlığı ne kadar yüksek olursa siyah pırlanta takı fiyatı da o kadar yüksek olur. Fiyat konusunda belirleyici olan diğer unsurlar ise kesim tekniği, şeffaflık ve renktir. Takı üzerindeki işçilik de fiyatı doğrudan etkiler. Örneğin standart bir yüzük ile özel tasarım yüzük fiyatları birbirinden farklıdır. Yine benzer şekilde siyah pırlanta tek taş ile 5 taş siyah pırlanta modelleri de farklılık gösterebilir. Fakat önceliğiniz her zaman fiyat değil, aynı zamanda güvenilir bir marka seçmek olmalıdır. Eğer siz de en güzel siyah pırlanta modellerini güvenilir ellerden sertifikalı şekilde almak isterseniz, Confido Jewels’ı tercih edebilirsiniz.

Alışveriş Sepeti
Scroll to Top